AKTUALITY

23. ledna_foto

Ukrajina – Přes 400 Vánočních balíčků od českých dárců rozdávali před pár dny na Ukrajině pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Zavítali do Charit v Ternopilu a Kolomyji, dále do sociálního centra s jídelnou fondu Děti v nouzi v Lopatyně, dětského domova v Bortnykách a také vyjížděli domů k těm dětem, které byly nemocné a nemohly si pro dárky přijít. Navštívili třeba čtrnáctiletou dívenku s atrofií mozku, o kterou se stará její dědeček. Maminka ji vidí pouze týden čtyřikrát do roka. Pracuje jako pečovatelka v zahraničí, aby rodinu uživila a nepřišli o bydlení. Nic jiného jí nezbývá…

Mnohé rodiny obdarovaných dětí žijí v nuzných podmínkách. Do jednotlivých domácností se během let, kdy Charita na Ukrajině pomáhá, podíval ředitel ACHO Václav Keprt. „Přijdete třeba do obytné místnosti a z té se jde rovnou do chléva. Jedna paní zase vytápěla pokoj tak, že měla puštěnou jednu plotýnku plynového sporáku. Byl to jediný možný zdroj topení. Když se vaří, je teplo, ale plyn je drahý, takže je to problém. Nebo jsem v minulosti viděl na rezavém kastrolu uprostřed místnosti provrtanou železnou trubku a z ní hořel plyn. To je přímo životu nebezpečné,“ popisuje Václav Keprt. Před víc než deseti lety stál u zrodu projektu Vánoční balíček. Poprvé vezl pár vánočních dárků v osobním autě do dětského domova v Bortnykách. Od té doby se počet balíčků díky českým dárcům zvyšuje, letos jich nákladní auto dopravilo víc než 400. Dárky navíc dělají radost dětem i z dalších měst a vesniček.

Pro děti, které mají alespoň jednoho rodiče, který se o ně stará, je balíček především materiální pomocí. Bývá v něm třeba potřebné oblečení a boty. „Rodiče a prarodiče mi říkají, že za peníze, které díky balíčkům ušetří, pak mohou zaplatit nájem, plyn, jídlo – to, co je potřeba k životu,“ říká Václav Keprt s tím, že naopak děti z dětských domovů zase nejsou v tak velké materiální nouzi, na druhou stranu strádají emocionálně a diví se, že stojí někomu z ciziny za to, že jim koupí něco pro radost či něco, co potřebují. „Zrovna letos jsme o tom diskutovali se staršími chlapci z dětského domova v Bortnykách. Ptali se, proč to pro ně lidé dělají? Odpověděl jsem, že z dobroty srdce, z lásky k lidem, někteří z lásky k Pánu Bohu. Přestože se s dětmi nepotkají, chtějí vyjádřit svou odpovědnost za osud člověka, ať je kdekoliv. Chlapci pak říkali, že až si budou jednou vydělávat a budou mít své peníze, tak také pomohou někomu, kdo to bude potřebovat. Že tu pomoc, dobrý skutek pošlou dál…“ pokračuje Václav Keprt.
ACHO vyhlašuje akci Vánoční balíček každý rok. Lidé dobré vůle si mohou ze seznamu vybrat konkrétní dítě, které chtějí potěšit. Často posílají oblečení, obuv, psací potřeby a hračky jako míče, panenky či nejrůznější skládačky. A je to vlastě stejné jako u nás. Mají radost ze všeho, chlapci nejvíc ze sportovního vybavení a technických věcí, dívenky v sirotčinci si hned ukazovaly kosmetiku, oblečení a plyšáky,… Radost dětem dělají i krásné vzkazy, které někteří dárci v balíčku posílají.

DĚKUJEME českým dárcům za to, že myslí na druhé a také za jejich nápaditost při výběru dárků pro ukrajinské děti. Je to o velké pomoci a radosti zároveň.

Leave a Comment