AKTUALITY

8_vysněná jídelna_Kolomyja_2

Kolomyja, Olomouc – Pohodlí a klid při jídle, učit se správně stravovat i vařit. To vše bude možné v nové jídelně pro děti z rodin v nouzi a mladé lidi se zdravotním handicapem, kteří docházejí do Charity Kolomyja na západní Ukrajině. Arcidiecézní charita Olomouc ji podporuje dlouhá léta. Letos jí na projekt Vysněná jídelna přispěla téměř 130 000 korunami.

V těchto dnech vzniká na prostranství vedle hlavní budovy Charity Kolomyja menší dřevostavba. Charita Kolomyja v ní plánuje zařídit jídelnu. „Budou do ní docházet děti z rodin v nouzi a také ty děti, které přišly o jednoho z rodičů. Jídelna bude i pro děti a mladé lidi s handicapem. Ti všichni se stravují každý den ve stávající charitní jídelně spolu s klienty z řad seniorů a s pracovníky Charity. Prostory jsou příliš malé a už jim nestačí,“ nastíní za Arcidiecézní charitu Olomouc Khrystyna Novodvorska.

Stoly a židle ve stávající jídelně jsou navíc v havarijním stavu, upozorňuje ředitel kolomyjské Charity Sergij Tryfjak. „Také proto se snažíme vybudovat pro naše děti jídelnu, kde by měly prostor a kde se nejen najedí, ale také si osvojí znalosti a dovednosti při vaření. Většina z nich si totiž vzhledem ke své obtížné životní situaci nedokáže jídlo připravit,“ říká Sergij Tryfjak. Do vysněné jídelny bude docházet 9 dětí (polosirotků), 123 dětí z rodin v obtížných životních podmínkách a 69 dětí a mladých se zdravotním postižením.


Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

Foto: Archiv Charity Kolomyja

Leave a Comment