AKTUALITY

Vánoční dárky

Sergij z Ternopilu (8 let) si přeje co nejrychleji vyrůst. „Abych mohl jít do práce vydělávat peníze a pomáhat tak naší rodině,“ vysvětluje chlapec. S maminkou se stará o nemocnou babičku a tatínek pracuje v zahraničí, aby rodina měla peníze na léky, které potřebuje jak babička, tak i Sergijova sestra. Letos v lednu chlapec zapomněl na problémy a měl radost. Stejně jako další ukrajinské děti z rodin v nouzi a dětských domovů dostal od českých dárců Vánoční balíček. Předali mu jej pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. „Krabice byla velká a v ní spousta dárků: míč, klobouk, mimoni, tužky, penál, ořezávátko, tvarovací kuličky… Celá naše rodina se pustila do kuliček a vyráběli jsme z nich figurky, byla to zábava. A dárky nejenže se mi líbily, ale jsou i potřeba. Děkuji!“ vzkazuje Sergij.

Akci Vánoční balíček vyhlašuje Arcidiecézní charita Olomouc i letos, a to pojedenácté. Dárky, které připraví jednotlivci, celé rodiny, třídy a firmy z České republiky, pak Chariťáci osobně předají dětem na Ukrajině. „Pro děti a jejich rodiny představuje balíček výraznou materiální pomoc, díky které ušetří peníze na jídlo nebo na poplatky za energie či nájem. Pro ty děti, které nežijí se svými rodiči, je balíček symbolickým gestem, že v jiné části světa existuje někdo, kdo na ně myslí,“ říká koordinátorka projektu Khrystyna Novodvorska a dodává, že Vánoční balíček tentokrát poputuje 381 dětem v Bortnykách, Lopatynu, Kolomyji a Ternopilu.

Koho a čím obdarovat

Lidé, kteří se chtějí do akce Vánoční balíček zapojit, se mohou domluvit s Charitami v Arcidiecézi olomoucké (Olomoucký kraj a část Pardubického, Zlínského a Jihomoravského kraje). Bližší informace najdou na tomto webu a odtud se prokliknou do DATABÁZE s dětmi a dozví se, kolik je jim let a jakou velikost oblečení a obuvi mají. „Než lidé dárečky pořídí, je však třeba dbát našich pravidel. Balíček pro jedno dítě by měl obsahovat pouze nové věci, a to v hodnotě kolem 1 000 korun. Do balíčku nepatří cukrovinky a jeho hmotnost by neměla přesáhnout 4 kilogramy,“ upozorňuje Khrystyna Novodvorska. Ti zájemci, kteří se nedostanou k internetu nebo do nejbližší Charity, se mohou na detaily dotázat i po telefonu na čísle: 581 115 218.

Vánoční balíček je třeba dodat na nejbližší Charitu nejpozději do 6. prosince.

Lidé dobré vůle mohou akci podpořit i finančně, a to prostřednictvím účtu – 4030207/0100

DĚKUJEME

Arcidiecézní charita Olomouc

Leave a Comment