AKTUALITY

2019_10_Holešov_přednáška_5

Holešov – Dřevěné kostely, které drží bez hřebíků, maršrutky brázdící ulice bez jízdního řádu, divoká příroda, spousta hradů a zámků, pohostinní lidé. I to je Ukrajina. Tipy na výlet, ale i aktuální situaci v zemi a způsoby, jak je možné jí pomoci, přiblížila na konci října v Holešově Khrystyna Novodvorska z Arcidiecézní charity Olomouc.

Besedu s projekcí fotografií a krátkých filmů si užili zaměstnanci Charity Holešov o jednom říjnovém odpoledni. Na plátně se objeví vlajka Ukrajiny a poté trojzubec, který je v jejím znaku. „Modrá barva na vlajce symbolizuje nebe, žlutá zase zralá pšeničná pole. A v trojzubci se ukrývá slovo vol´a – což znamená svoboda. Znak připomíná taky holuba, který letí dolů, anebo číslo 3, které dává vědět o jednotě Otce, Syna i Ducha svatého,“ odkrývá jednotlivé významy Khrystyna Novodvorska, koordinátorka projektů na Ukrajině.

Ukrajina je druhým největším státem Evropy a má 44 milionů obyvatel. Velkým problémem je ale migrace. Kvůli neutěšené situaci ze země odchází za prací do zahraničí stále více lidí. Například v letech 2015 – 2017 opustily Ukrajinu téměř 2 miliony lidí. A jak se na Ukrajině žije? „Minimální mzda je 4 173 hřiven, které se rovnají stejnému počtu korun českých,“ říká Khrystyna Novodvorska s tím, že zboží v obchodech a poplatky za energie a nájmy stojí přibližně stejně jako v České republice.

Divoká příroda, klášterní areál, vodní fontány…

Ukrajina ale není jen země bídy a drsné historie. „Je to také země krásných míst, divoké přírody, hradů a zámků. Je spousta důvodů, proč se tam podívat,“ upozorňuje Khrystyna a hned dává divákům důkaz – sedm divů Ukrajiny. Jsou mezi nimi třeba dech beroucí vodní fontány nebo pravoslavná Kyjevskopečerská lávra se 144 stavbami a na druhé straně přes 100 metrů vysoká Matka vlast držící meč a štít s erbem SSSR. Tato „rozpolcenost“ se promítá i do současnosti, kdy zemí zmítá ozbrojený konflikt v její východní části.

Za „hranicemi“ v Doněcku je úplně jiný svět

V důsledku ozbrojeného konfliktu bylo od dubna 2014 do konce roku 2018 zabito až 13 000 lidí a zraněno dalších 27 000 – 30 000. Pokud tamní obyvatelé chtějí vycestovat dál západně na Ukrajinu, musí překročit „hranice“. „Doněcká lidová republika navíc mnohým z nich na hranicích instaluje do mobilních telefonů odposlechy. A doma lidé musí dodržovat nejrůznější pravidla. Například od jedenácti hodin v noci do šesti ráno musí mít u sebe občanský průkaz, i v případě, že jdou vyhodit odpadky před dům do popelnice,“ hovoří o tom, co se aktuálně na Ukrajině děje, Khrystyna. V televizi Doněcké lidové republiky navíc diváci sledují zprávy o tom, že se Ukrajina chystá proti nim použít chemické zbraně. Lidé nemají porovnání s jinými médii, žijí v izolaci, mnozí tak těmto falešným zprávám věří a mají strach.

Vánoční dárky, nové jídelny a sklady. I to je pomoc

Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá zejména v západní části země, a to už od 90. let. Také Holešovští pomáhají, například každý rok chystají vánoční balíčky pro děti z dětských domovů a rodin v nouzi. Akce Vánoční balíček poprvé dělala radost dětem v roce 2008, od té doby Charita vyvezla na Ukrajinu 2 645 balíčků. Během všech těch let Arcidiecézní charita Olomouc podporuje v pomoci potřebným Charity v Kolomyji a Ternopil, loni podpořila charitní jídelnu pro potřebné i na jihovýchodě v Mariupolu.

Jednotliví partneři se slibně vyvíjejí a letos uskuteční další zajímavé projekty. „Nově jsme přispěli Charitě Ternopil na stavbu skladu potravin, kde vznikne prostor, kde se budou učit výhodně uvařit pro sebe a své rodiny děti a mladí lidé z rodin v krizi,“ přibližuje Khrystyna Novodvorska. Jídelnu s kurzy vaření staví také kolomyjská Charita.

Arcidiecézní charita Olomouc dlouhá léta podporuje i dětský domov v Bortnykách pro 30 chlapců. Nyní jim přispěla na borůvkovou farmu, díky které by měli být ještě více soběstační. Od úplného začátku přispívá i Fondu Dětem v nouzi v Lopatyně. „Tam se chystá oprava budovy a rozšíření kuchyně, kde vaří pro desítky potřebných dětí,“ dodává Khrystyna.

Děkujeme Charitě Holešov za to, že myslí na Ukrajinu. Za její pomoc a otevřené srdce.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

Leave a Comment