AKTUALITY

2019_1_Vánoční balíček_Kolomyja

Olomouc, Ukrajina – Co znamenají vánoční balíčky pro ukrajinské děti? Rodinu malého Sergije stmelují, třeba při modelování figurek. Rodina Vlada se rozpadla kvůli ozbrojenému konfliktu na východě země, ale zapomněl na starosti, když rozbalil s ostatními dárečky dres Manchester United. Je totiž nadějným fotbalistou. Letos udělají balíčky radost téměř 400 dětem z rodin v nouzi a dětských domovů. Dárky začnou nakládat pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc a její pomocníci v pátek 13. prosince od 9 hodin.

Akci Vánoční balíček vyhlásila Arcidiecézní charita Olomouc letos pojedenácté. Dárky připravili lidé z celé České republiky, jsou mezi nimi jednotlivci, celé rodiny, třídy a firmy a některé Charity. Zásilka váží více než tunu. „Pro děti a jejich rodiny představuje balíček výraznou materiální pomoc, díky které ušetří peníze na jídlo nebo na poplatky za energie či nájem. Pro ty děti, které nežijí se svými rodiči, je balíček symbolickým gestem, že v jiné části světa existuje někdo, kdo na ně myslí,“ říká koordinátorka projektu Khrystyna Novodvorska. Podle ní jde o děti, jejichž rodiny se ocitly v materiální nouzi, některé navíc přišly o jednoho z rodičů, další přebývají v dětských domovech.  

Dárky Chariťáci předají dětem osobně v první půlce ledna v Bortnykách, Lopatynu, Kolomyji a Ternopilu. Tyto konkrétní děti si dárci mohli zvolit přes databázi Charity, kde se dozvěděli, kolik mají let, jakou velikost oblečení a obuvi apod. V databázi letos bylo 381 potřebných dětí. Dárky jich ale dostane ještě víc. „Obdrželi jsme spoustu krásných dárků od lidí z Vrbna pod Pradědem. Sbírku tam uspořádal Spolek přátel Vrbna. Můžeme tak potěšit víc dětí, a to v dětských domovech v Bortnykách a Kolomyji. Potom ještě další děti v Lopatynu,“ dodává Khrystyna Novodvorska.

Překvapení z Vrbna pod Pradědem

Akce Vánoční balíček zaujala Vrbenské na internetu, a proto se rozhodli přidat. „Sleduji vývoj ve světě a jsem nešťastný, když se děje něco špatného, tak jsem si říkal, co udělat pro Ukrajinu? Vyzvali jsme tak Vrbenské, aby k nám donesli dárky pro ukrajinské děti. Udělalo tak více než 40 rodin,“ popisuje předseda Spolku přátel Vrbenska Karel Michalus s tím, že s dárky přišla například rodina, která sama potřebuje pomoc. Anebo tři sourozenci, kteří přesvědčili rodiče, že místo pozorností od Mikuláše by rádi obdarovali ty, kteří to potřebují. „Všichni to dělali od srdce,“ uzavírá Karel Michalus.

Na Ukrajinu putují obvykle školní potřeby, oblečení, boty, kosmetika, nejrůznější hračky, deskové hry, míče,…

Lidé dobré vůle mohou akci podpořit i finančně, a to prostřednictvím účtu – 4030207/0100. Přispějí tak na dopravu vánočních balíčků do cíle.

DĚKUJEME…

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

Foto: Pavel Langer, Arcidiecézní charita Olomouc

Leave a Comment