AKTUALITY

2020_2_Kontrasty Ukrajina_Ol_vernisaz_6

Olomouc – Lidé koupající se v jezeře s čadícími továrními komíny na pozadí, auto plné vojáků a vedle pochodující krávy, ukrajinské výšivky, modrá a žlutá… Kontrasty Ukrajiny – výstava fotografií Richarda Boudy je od včerejška k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Tamní návštěvníci také mohou podpořit příspěvkem ukrajinské děti v nouzi. Naučí se pak fotit a vytáhnout z dění kolem sebe to podstatné.

Včerejší vernisáž uvedl známý fotograf Jindřich Štreit. „Richard Bouda mnohokrát po Ukrajině cestoval a viděl ji v celé její šíři. Přestože je tam válka, jsou i místa, kde obyčejný život pokračuje. Fotograf konfrontuje obraz bídy a obraz obyčejného života, kdy se lidé koupají, hrají si…“ popsal Jindřich Štreit a dodal, že Richard Bouda fotografoval nejen na Ukrajině, ale i v dalších problematických oblastech, jako jsou třeba Balkán nebo Irák. „Pořídit sociální fotografie v takových zemích je přitom velmi obtížné,“ dodal.

Svist dělostřeleckých granátů, hořící skládka, ukrajinské výšivky

Další Boudovy fotografie lidé viděli při projekci a přednášce. „Na této fotce jsou lidé, kteří žijí v nárazníkové zóně. Občas jim spadne na dům nebo proletí zahradou dělostřelecký granát,“ popisoval autor výstavy. Na plátně se objevila další fotka a na ní dělníci, kteří se snaží obnovit černouhelný důl. Že se to podaří, v to nevěří. Podle Richarda Boudy jsou lidé žijící na západní Ukrajině víc vlastenecky naladění. V ulicích jsou vidět ukrajinské vlajky, lidé nosí modrou a žlutou na oblečení i tváři, pomalované jsou také zdi, chodníky, květináče… Dívky nosí košile s výšivkami a věnečky na hlavách.

Na dalším snímku hořela skládka. Pár mužů stálo nahoře šedivé doutnající hmoty, jeden z nich jistil druhého na laně. „V té skládce se během zásahu ztratili tři hasiči. Pracují bez roušek a dalších ochranných pomůcek. A to je důsledek korupce, kvůli které na Ukrajině nezbývají peníze na vybavení pro záchranné složky,“ upozornil na další problém Richard Bouda.

Součástí výstavy jsou také fotky z míst, kde dlouhá léta pomáhá Arcidiecézní charita Olomouc. Konkrétně z dětského domova pro chlapce v Bortnykách a fondu Děti v nouzi v Lopatyně. „Jezdím na Ukrajinu už 16 let a za tu dobu se pro mě stala osobní záležitostí. Však letos na Vánoce u nás doma byli dva chlapci z dětského domova a slavili jsme svátky společně,“ sdělil Václav Keprt, ředitel Arcidiecézní charity Olomouc. Připomněl ještě, že z míst, kde se bojuje, se muselo vystěhovat 1,5 milionů vnitřně vysídlených, Ukrajina zažívá těžké časy. „Snažíme se pomáhat, kde se dá, a přestože nevyřešíme problémy všech, je to důležité. ,Kdo zachrání jen jeden život, zachrání svět‘,“ připomněl myšlenku z Talmudu.

Ukrajina očima dětí v nouzi

Pomoc, kterou ukrajinské děti od Charity dostávají, některé pak posílají dál. Například chlapci z Bortnyk, kteří se složili na invalidní vozík pro spolužáka. Možná se brzy podaří nahlédnout i do jejich světa. „Kdysi dávno jsem jim půjčil foťák. Měl jsem o něj strach, ale když jsem si pak prohlížel jejich fotky, pár jich stálo za to.  Chceme tak povzbudit děti k tomu, aby se jim přes hledáček otevřel nový obzor, aby dokázaly vytáhnout to, co je pro ně podstatné. Proto jim chceme koupit dva kvalitní fotoaparáty,“ zdůraznil Václav Keprt s tím, že při další vernisáži lidé třeba zhlédnou fotky právě těchto malých dětí…

Výstava Kontrasty Ukrajiny potrvá v olomouckém vlastivědném muzeu do 15. března.

Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc

Leave a Comment