Ukrajinská Charita si přijela pro nové zkušenosti. Otvírá domov pro seniory
Uherský Brod, Olomouc, Kolomyja – Jak to chodí v domově pro seniory či v azylovém domě pro matky s dětmi v tísni. To zjišťovalo ve středu 26. února pět pracovníků ukrajinské Charity Kolomyja v Uherském Brodě. Kolomyjské podporuje už dlouhá léta Arcidiecézní charita Olomouc, ta jí mimo jiné zprostředkovává i know-how českých Charit, aby si na Ukrajině zvládli pomoci sami. A Kolomyjským se to daří. V roce 2017 se stali neziskovkou roku.
Ukrajinští Chariťáci přijeli v čele s ředitelem Serhijem Tryfjakem. V České republice se byli inspirovat už poněkolikáté. „Jsme rádi třeba za návštěvu noclehárny pro lidi bez domova při Charitě Uherský Brod. Podle jejího modelu jsme tuto službu otevřeli i u nás. Naše noclehárna je pro 23 klientů, funguje už 3 roky,“ uvádí Sehij Tryfjak. Také nyní jeho tým vyrazil z olomoucké arcidiecézní Charity do Uherského Brodu. Tentokrát však navštívil tamní azylový dům pro maminky s dětmi a domov pro seniory ve Vlčnově. „Letos v dubnu chceme otevřít vlastní domov pro seniory a v budoucnu plánujeme poskytovat i službu v azylovém domě,“ prozrazuje důvod návštěvy ředitel kolomyjské Charity.
Výprava se nachází v Charitě Uherský Brod. Potřebným tam pomáhá 220 zaměstnanců, poskytují sociální, zdravotní a další služby.
Skupinka přejíždí do Vlčnova. Tam před šestnácti lety obec postavila domov pro seniory. Provozuje ho brodská Charita. Vedoucí Petra Kuchařová je vítá v ukrajinštině, poté návštěvníky provází po domově. Je malý, má kapacitu 15 lidí. „Každý má svůj jednolůžkový pokoj s elektrickou polohovací postelí a signalizačním zařízením, což je v České republice nadstandard. Většina těchto pokojů je s vlastním sociálním zařízením,“ říká.
Dvě paní málem oslavily 100 let. Byly sestry
Za celou dobu v domově dožilo přes 80 lidí. Nejdéle tu bydlí paní, která se přistěhovala před čtrnácti lety. „Dvě naše klientky tu takřka oslavily 100 let, jedné zbývaly do oslavy 4 měsíce, druhé jen měsíc – obě byly pokrevní sestry,“ podělí se o další zajímavost ze života v domově Petra Kuchařová. Upozorňuje i na problém, že přibývá starších nemohoucích lidí a s tím i žadatelů o pobyt. „Souvisí to se zvýšení věku odchodu do důchodu. Přibývá totiž rodin, které se nemůžou o svého blízkého postarat čtyřiadvacet hodin denně, protože musí chodit do práce,“ vysvětluje vedoucí vlčnovského domova.
Ukrajinští se dotazují – například kolik klientů na jednoho pečovatele může v domově být nebo kdo platí pobyt klientů? Lidem na Ukrajině srážejí z důchodu na pobyt v domově pro seniory přes 70 %, přičemž jejich důchod čítá jen 1 500 hřiven, tolik je to i v přepočtu korun.
Kolomyjští navštíví v bytě téměř devadesátiletou paní Marii. Ráda vystřihuje a vytváří betlémy a také chodí na zahrádku sledovat dění u ptačí budky. Návštěvníkům ukáže svaté obrázky, jsou z Ukrajiny.
Azylový dům není ubytovna. Matkám tam i radí do života
Další zastávkou je azylový dům v Uherském Brodě. Průvodkyní je tamní vedoucí Radka Roubalíková. „Bydlí tu maminky s dětmi v krizi, bez přístřeší anebo po domácím násilí. Dále těhotné ženy. Někteří jsou tu v utajení. V domě je devět bytů,“ říká Radka Roubalíková. Azylový dům je zabezpečený a tamní pracovníci mají pager s připojením na policii. Policejní hlídka tudy navíc pravidelně projíždí na obhlídku.
„Nejsme ubytovna,“ zdůrazňuje vedoucí, „naše gró je poradit ženám s tím, co řeší. Třeba jak se dobře starat o dítě, s vyhledáním nové školky a školy, jak vyřídit sociální dávky, vyřešit dluh nebo rozvodové řízení a ideálně najít trvalé bydlení“
Naši partneři z Charity Kolomyja odjíždějí z České republiky s dalšími zkušenostmi. Přejeme jim, ať se jim tyto další záměry podaří uskutečnit. Ať mohou pomoci dalším lidem v tíživé situaci…
Karolína Opatřilová, Arcidiecézní charita Olomouc