AKTUALITY

18

Podobně jako v České republice i na Ukrajině červnová povodeň zaplavila několik desítek obcí, a to především v Ivanofrankivské, Lvovské a Zakarpatské oblasti. Ke katastrofě nejvíc přispělo to, že se rozvodnily horské řeky, které ničily nejen silnice a mosty, ale i přehrady. Živel také poničil vodovody, plynovody i rozvody elektřiny, takže v některých lokalitách zůstali obyvatelé bez dodávek vody i energie. Přestože probíhají práce na likvidaci následků povodní a na obnovení infrastruktury, je situace na západní Ukrajině nadále velice kritická.

V postižených oblastech sídlí také partnerské organizace Arcidiecézní charity Olomouc, které dlouhodobě podporujeme prostřednictvím několika projektů. Charita v Kolomyja jako jedna z prvních reagovala na mimořádnou událost a neprodleně začala pomáhat lidem, které zasáhl ničivý živel. K charitě se připojila také místní farnost, občané a podnikatelská veřejnost.

Díky finanční pomoci, kterou poskytla Arcidiecézní charita Olomouc, mohly být částečně zajištěny základní potraviny, pitná voda, dezinfekční a čistící prostředky. Charita Kolomyja ve spolupráci s přepravní společností P&G distribuovala nejpostiženějším rodinám více než 550 potravinových balíčků, několik stovek čistících a dezinfekčních prostředků a 3 tisíce litrů pitné vody.  

Partnerům na Ukrajině byla také poskytnuta pomoc prostřednictvím praktického manuálu „Můj dům byl vytopen!!! Co mám dělat?“. Příručka obsahuje řadu cenných rad a postupů od prvního odčerpávání vody a bláta z objektů, přes vysoušení zdiva a odstraňování plísní až po nezbytné opravy domů. Praktické informace byly přeloženy do ukrajinštiny a neprodleně poskytnuty k využití našim partnerům.

Příběh paní Světlany

Paní Světlana, matka šesti dětí a babička tří vnoučat, žije s celou svou rodinou v dřevěném domě, ve kterém bylo více než metr vody a bahna. Voda zničila veškeré podlahy, nábytek, kamna, které jsou jediným zdrojem tepla v domě a veškeré další zařízení. Ve sklepních prostorách byly zničeny veškeré zásoby potravin a topiva. Zcela zpustošenou zahradu, která rodině z velké části zajišťuje obživu, již letos nebude možné obnovit. Jediný zdroj pitné vody, kterým je studna, byl zcela znečištěn a bude vyžadovat opakované čištění. Rodina je zcela bez finančních prostředků. Vzhledem k nedostatku pracovních míst na Ukrajině manžel a dospělé děti paní Světlany pracují v zahraničí a tam jim zabránil vycestovat koronavirus. Rodina dostala sociální pomoc od státu, ale ta je zcela nedostatečná vzhledem k situaci, ve které se nachází.  

Dagmar Jurčíková, PR

foto: Archiv Charity Kolomyja

Leave a Comment