AKTUALITY

2020_2_Kontrasty Ukr_2_KN_web

Olomouc – Výstava fotografií Richarda Boudy s názvem Kontrasty Ukrajiny úspěšně dospěla do svého konce. Za výtěžek z projektu pořídila Arcidiecézní charita Olomouc dva fotoaparáty. Přístroje věnuje dětskému domovu v Bortnykách a nadačnímu fondu Děti v nouzi v Lopatynu na Ukrajině.

Již bezmála rok uplynul od vernisáže výstavy s názvem Kontrasty Ukrajiny. Fotografie Richarda Boudy zachycující Ukrajinu ve světle války, ale i každodenního života a radosti, v únoru minulého roku ozdobily zdi Vlastivědného muzea v Olomouci, holešovského zámku nebo kostela ve Velké Bystřici. Výstavou započal stejnojmenný projekt Arcidiecézní charity Olomouc, jehož cílem bylo získat prostředky na nákup fotoaparátů pro děti z dětských domovů na Ukrajině. Cíl projektu se podařilo splnit a z výtěžku projektu byly zakoupeny dva přístroje. Z nových fotoaparátů se budou moct radovat děti z dětského domova v Bortnykách a z nadačního fondu Děti v nouzi v Lopatynu na Ukrajině.

Zakoupené fotoaparáty použijí na Ukrajině jako prostředek pro propagaci, ale především je dají k dispozici dětem. „Děti velmi rády fotí a často se na svět dívají z úplně jiného úhlu než my, dospělí. Myslím si, že snímky dětí mohou být takovým okénkem do jejich duše a mysli,“ uvedla Khrystyna Novodvorska, koordinátorka projektů na Ukrajině z Arcidiecézní charity Olomouc. Fotografováním si děti budou moct zkrátit dlouhé chvíle novým koníčkem nebo se podílet na propagaci domova, ve kterém žijí. Fotoaparáty předají ukrajinským dětem osobně pracovníci olomoucké charity při své tradiční návštěvě partnerů na Ukrajině. Z důvodu omezené možnosti cestování do zahraničí však zatím není stanoven konkrétní termín.

Fotoaparáty typu SONY Alpha A6000 byly zakoupeny ve firmě Centrum FotoŠkoda, které tímto děkujeme za spolupráci. Také děkujeme všem, kteří projekt podpořili peněžním příspěvkem.

Kateřina Biolková, Arcidiecézní charita Olomouc

Leave a Comment