AKTUALITY

DSC00680

Fotografie z předávání vánočních dárečků k dispozici ZDE.

Třináctý ročník projektu Vánoční balíček je oficiálně u konce – pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc slavnostně předali vánoční dárky více než 300 potřebným dětem z pěti ukrajinských měst: Berežany, Bortnyky, Kolomyja, Lopatyn a Ternopil (celkem bylo do projektu zařazeno 388 dětí). Za sedm dní své cesty (3.-10.1.):

– stáli v řadě na 2 státních hranicích,

– tankovali na 4 čerpacích stanicích,

– načekali v řadách na hraniční kontrolu 20 hodin,

– v autě strávili nepřetržitě až 32 hodin (a to pouze při cestě zpátky do ČR),

– ujeli přesně 2424 km,

– udělali nevyčíslitelnou radost několika stovkám dětí a jejich rodinám.

Děti byly z dárků nadšené, nechyběly ani slzičky štěstí, spousta koled, radosti a děkování. „Z celého srdce Vám děkujeme za dárek pro naši malou, když si dárek otevřela, tak plakala radostí, splnili jste jí sen“, napsala v SMS po předávání maminka jednoho z obdarovaných dětí. Jako výraz poděkování zazněla v městě Ternopil také česká verze koledy Tichá noc v podání jedné rodiny s šesti dětmi.

Všichni obdarovaní jsou sirotci, z chudých rodin, z mnohodětných rodin, z rodin, které trpí válkou na Ukrajině (např. ztráta člena rodiny apod.) nebo mají nějaký typ postižení (mentální nebo fyzické). Dárky předávali pracovníci ACHO nejen v prostorách místních partnerů (Charity, dětský domov nebo nadační fond), ale také rozváželi část dárků přímo do rodin obdarovaných dětí.

Olomoučtí chariťáci zažili velice pestrý týden – zazněla spousta koled, natáčelo se pro místní televizní kanál, účastnili se vánoční mše, zažili na vlastní kůži tzv. vertep nebo si zahráli na kurýry.

Všem, kteří se podíleli na 13. ročníku projektu Vánoční balíček z celého srdce děkujeme. Nejenže jste zajistili 388 vánočních dárků pro potřebné děti, darovali jste nám ale také mnoho dalších hraček nebo jiných potřebných věcí (oblečení, mýdla, boty aj.).

Děkujeme také Charitě Zábřeh, která darovala několik stovek ručně šitých roušek, a Skautskému oddílu Hledači – Štíty, kteří uspořádali sbírku hraček také proto, aby mohli nějaké hračky darovat dětem na Ukrajině.

Děkujeme i za dar pletených věcí (šály, čepice, ponožky aj.) a oblečení pro děti.

Jednoduše a zkrátka – z nejširšího srdce děkujeme všem, kteří se do Vánočního balíčku jakkoliv zapojili. Velice si toho vážíme, protože bez Vás bychom tento projekt nemohli uskutečnit.

Pokud Vás zajímá více o vánočním týdnu na Ukrajině, pokračujte prosím ve čtení. Vzhledem k tomu, že se jedná o velký projekt, na který se celý rok těšíme, připravili jsme si pro Vás delší článek, ale nebojte se, že byste se v textu utopili, text je rozdělený do částí podle měst, a to chronologicky. Přejeme příjemné počtení.

Foto: Michael Bujnovský, Člověk a víra


BEREŽANY

První předávání čekalo letos na chariťáky v městě Berežany. Místní z Karitas Berežany se do českého projektu zapojili poprvé a do Vánočního balíčku zapsali přesně 31 dětí z města Berežany –  jedná se především o děti z mnohodětných rodin nebo z rodin nacházejících se v těžkých životních situacích.

Na úvod předávání dárků si místní připravili několik vánočních písní, kterými zahájili slavnostní dopoledne. Musíme uznat, že jim to velice šlo…stejně jako přebírání balíčků! „Děti se svého dárku nemohly dočkat, jedna holčička se těšila tak moc, že si šla asi 10x pro dárek, i když na něm nebylo její jméno, musela jsem ji vždy se smíchem poslat zpátky. Když jsem konečně její jméno přečetla, byla u mě dřív, než jsem stihla mrknout“, se smíchem vzpomíná koordinátorka projektu, Kateřina Biolková. Většina z dětí si jako poděkování připravila malé přáníčko, obrázek nebo jiný vlastnoručně vyrobený skvost.


TERNOPIL

Po pěkném dopoledni stráveném s berežanskými partnery se olomoučtí přesunuli do města Ternopil. Ve spolupráci s Karitas Ternopil bylo obdarováno dalších 105 dětí z Ternopilu a okolních vesnic – jde o rodiny chudé, mnohodětné nebo o rodiny, které mají dítě s postižením nebo trpí z důvodu války na Ukrajině (ztráta člena rodiny, trauma člena rodiny apod.). Většina z dětí se dostavila do prostor místní Charity, avšak část dárků zůstala nepředána – děti onemocněly nebo nejel autobus, kterým by se mohly do města dopravit. Balíčky však budou předány co nejdříve to půjde.

Během odpoledne čekalo na české pracovníky velké překvapení, a to koleda Tichá noc, kterou v češtině všem přítomným zazpívala rodina s šesti dětmi. Ani zde čeští dárci v zastoupení koordinátorky Kateřiny a kolegů nezůstali bez poděkování – z Ternopilu si olomoučtí odvezli dvě krabice výrobků a přáníček. Slavnosti se účastnily i dvě místní televizní stanice, jedna z reportáží (v ukrajinském jazyce) je ke shlédnutí ZDE.


KOLOMYJA

Kolomyja, město kraslic, bylo třetí zastávkou české delegace. I v tomto městě udržuje Arcidiecézní charita Olomouc spojení s místní Charitou – Karitas Kolomyja. Opět čekalo české hosty pásmo ukrajinských koled, po němž předávání zahájil otec Vasyl Latčuk poděkováním a modlitbou.

Část vánočních balíčků si přebraly děti na místní Charitě, poté se ale z chariťáků stali kurýři, nasedli do auta a jeli rozvážet. Česko-ukrajinská výprava navštívila tři „domovy rodinného typu“ (v každém žije méně než 10 dětí) a obdarovala téměř 30 dalších dětí. Jde především o sirotky nebo děti rodičů, kteří byli zbaveni rodičovských práv. Celkem bylo ve městě Kolomyja předáno 64 vánočních balíčků.


BORTNYKY – Vánoce

V Bortnykách pracovníci Aricidiecézní charity Olomouc zažili pravé ukrajinské Vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna. Vše začalo ve čtvrtek 6.1. slavností večeří o mnoha chodech – nechyběla tzv. kuťa (dezert podobný českému kubovi), boršč nebo ryba s chlebem – a pokračovalo se zpěvem koled, a to ukrajinských, anglických, od našich chariťáků zazněla ale také koleda Štědrý večer.

Další den se nesl především ve znamení tzv. vertepu (lidového divadla předvádějící nejčastěji příběh Ježíšova narození). Chlapci z místního dětského domova „Živá perla“ se oblékli do kostýmů (pastýři, Tři králi, anděl, čert atd.) a vyrazili na mši do místního kostela předvést nachystané pásmo koled a příběhů. Stejné vystoupení jeli chlapci předvést i do tří rodinných domů – takto poděkovali lidem, kteří je a dětský domov, ve kterém žijí, po celý rok aktivně podporují.

Závěrem večera bylo předávání vánočních dárků. „Přestože byly dárky do samotného předávání pečlivě schovány v garáži, kluci stejně naprosto přesně věděli, který dárek je jejich – stáli u mě nastoupeni ještě dřív, než jsem přečetla jejich jméno“, směje se Biolková a pokračuje. „Letos jsme bohužel museli na Ukrajinu vyrazit bez našeho pana ředitele Václava Keprta, pro něhož je nejen tento projekt srdeční záležitostí. Naštěstí se nám s ním podařilo spojit alespoň přes internet, což udělalo klukům v Bortnykách obrovskou radost, protože je pro ně jako člen rodiny a moc jim letos u předávání chyběl.“

Do Bortnyk letos putovalo přesně 100 vánočních balíčků – část z nich je pro děti z dětského domova a část poputuje do okolních měst a vesnic. Děti měly z dárků ohromnou radost – nová autodráha zabavila na deset kluků, zimní bundy potěšily natolik, že s nimi někteří kluci i spali. Také nesmíme zapomenout zmínit zástup kluků nadšeně běžících do koupelny poté, co si otevřeli své nové zubní kartáčky a zubní pasty – pusy plné pěny jsme bohužel nevyfotili, ale můžete se potěšit jinými fotkami.


LOPATYN

Poslední den programu na Ukrajině, poslední předávání vánočních dárků v malém městečku Lopatyn. Tamní Nadační fond „Děti v nouzi“ nabízí místním dětem stravu a možnosti trávení volného času. Protože zná ředitelka Fondu Olesja Župnyk místí poměry velice dobře, zařadila do Vánočního balíčku 88 nejpotřebnějších dětí. Většinu dárků dostaly děti přímo v budově Fondu, část však chariťáci rozváželi až do večera, a to do domů dětí, které si nemohly přijít. Za některé děti přebrali dárky jiní členové rodiny – děti totiž byly koledovat s vertepem.

Ještě jednou všem velice děkujeme! Děti Vás velice zdraví a modlí se za Vás!

Leave a Comment