AKTUALITY

IMG_20211108_104517

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) i přes aktuální dění pokračuje ve spolupráci se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině. V rámci projektu půjčovny kompenzačních pomůcek v městě Mariupol probíhá materiální i finanční sbírka. Nadále funguje podpora prostřednictvím Studijního fondu. Humanitární pomoc spojenou s konfliktem na Ukrajině ACHO komunikuje se zastřešující Charitou Česká republika. 

Špatné zdraví je něco, o čem mnoho z nás doufá, že jej nikdy nepotká. Někdy se však člověku něco přihodí a poté i my sami možná potřebujeme berle, invalidní vozík nebo sháníme našim příbuzným zdravotní postel. Pro nás je již téměř samozřejmost, že tyto pomůcky pro své milované nebo pro sebe seženeme. Realita na východu Ukrajiny je však zdaleka jiná – místní lidé nežijí ve stejné jistotě jako my, neboť i obyčejné hole se mohou stát něčím, co si člověk žijící na východní Ukrajině nemůže z finančních důvodů dovolit. 

Z tohoto důvodu od minulého roku sbíráme pro Caritas Mariupol zdravotní pomůcky. Cílem našeho projektu je odeslat kompenzační pomůcky na Ukrajinu a umožnit tak otevření půjčovny kompenzačních pomůcek ve městě Mariupol.

Nyní je to na Ukrajině trochu složitější, ale i přesto vidíme v našem záměru veliký význam a, pokud to bude možné, chceme projekt dotáhnout do zdárného konce“, říká Kateřina Biolková, koordinátorka pro Ukrajinu.

A PROČ CHCEME ZPROSTŘEDKOVAT OTEVŘENÍ PŮJČOVNY KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK?

 • Za tyto pomůcky na Ukrajině obvykle lidé platí plnou cenu – pojišťovna na nákup nepřispívá.
 • Cena takových pomůcek je také často vyšší než v České republice – například invalidní vozík stojí zhruba 4 000 Kč (a více) na Ukrajině, kdežto v Česku je možné pořídit nejlevnější kusy již od zhruba 3 000 Kč
 • Lidé často nemají dostatek financí na nákup kompenzačních pomůcek, které by jim usnadnily život. Průměrný důchod činí 3 770 ukrajinských hřiven, což je zhruba 2 840 korun, tedy výrazně méně než v ČR.

Chcete podpořit náš projekt? Bližší informace

Finanční sbírka přispívat na projekt můžete na č. ú. 4030207/0100 nebo prostřednictvím naší webové stránky ZDE

 • Získané prostředky budou použity na nákup zdravotních pomůcek, dopravu pomůcek na Ukrajinu a další potřebnou podporu projektu, aj. 

Materiální sbírka – aktivně sháníme plně funkční, bez známek opotřebení: 

 • Invalidní vozíky 
 • Hole  
 • Berle  
 • Chodítka 
 • Postele s antidekubitními matracemi
 • Klozetová křesla (toaletní židle)

Budeme vděčni za pomoc s dopravou.  

Máte dotaz nebo připomínku? Kontaktujte Kateřinu Biolkovou, koordinátorku pro Ukrajinu na e-mailové adrese katerina.biolkova@acho.charita.cz nebo na telefonním čísle +420 739 526 244.

Pojďme společně usnadnit život potřebným lidem!

4 Comments

 1. […] v Arcidiecézní charitě Olomouc probíhá od února do dubna 2022 sbírka zdravotních a kompenzačních pomůcek pro Ukrajinu. Cílem projektu je otevření půjčovny kompenzačních pomůcek na Ukrajině. Občanům Ukrajiny […]

 2. […] 2022 року в Архідієцезії Карітас Оломоуц відбувається збір медичних та компенсаційних виробів для України. Метою проєкту є відкриття в Україні пункту прокату […]

 3. […] апрель 2022 в Архиепархии  Каритас  Оломоуц  проходит сбор медицинских и компенсационных  изделий для Украины. […]

 4. […] в Архиепархии  Каритас  Оломоуц  проходит сбор медицинских и компенсационных  изделий для Украины. […]

Leave a Comment