AKTUALITY

DSC02464

Paní europoslankyně za KDU-ČSL, Michaela Šojdrová, požádala Arcidiecézní charitu Olomouc o osobní doprovázení na její cestě na Ukrajinu. Cílem společné cesty bylo získat detailní a důvěryhodné informace o situaci na Ukrajině, o potřebách jednotlivých regionů, veřejné správy a samospráv, ale přímo i neziskových organizací, které se zapojily do pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině, a tuto zkušenost přenést do ČR a na půdu Evropského parlamentu. Součástí návštěvy byly přímé rozhovory s uprchlíky, kteří museli opustit svoje zničené domovy, vyrovnávají se ztrátou blízkých a úplně novým prostředím. Velmi cennou zkušeností bylo setkání se dvěma teenagery, kteří strastiplnou cestou uprchli z okupovaných oblastí na území kontrolovaná Ukrajinou. Arcidiecézní charita Olomouc se více než 20 let věnuje pomoci na Ukrajině a podpoře rozvoje neziskových organizací a občanského sektoru. Jednou z plánovaných aktivit je systémová podpora dětí, včetně dětského domova v Bortnykách, který byl 7 měsíců evakuován v České republice.

„Protože máme na Ukrajině dlouhodobá partnerství, mnoho zkušeností a přímých kontaktů, na které můžeme navazovat, a dobrou znalost místních poměrů, přijali jsme výzvu paní Šojdrové a ujali se jejího doprovázení a koordinaci cesty“, řekl ke smyslu této cesty Václav Keprt, ředitel ACHO. „Program byl nesmírně náročný, ale jsem přesvědčen, že se nám podařilo cíle naší mise naplnit. Věříme, že dokážeme proměnit získané informace do konkrétních forem pomoci a spolupráce“.

Veškerou pomoc ACHO na Ukrajině realizuje právě prostřednictvím místních partnerů a organizací, protože tento způsob se jeví jako nejefektivnější. ACHO na Ukrajině nerozvíjí vlastní struktury, takže veškeré prostředky směřuje do pomoci a dále do rozvojové spolupráce, jakož i do podpory budování kapacit místních partnerů. Tento způsob se dlouhodobě osvědčil.

„Společnou cestu s paní poslankyní vidím jako důkaz toho, že na Ukrajině děláme dobrou práci. Díky našim zkušenostem a dlouhé historii úspěšné spolupráce s ukrajinskými partnery v nás paní Šojdrová viděla spolehlivého partnera při této její cestě na Ukrajinu a já věřím, že jsme ji nezklamali“, sdělila své pocity Kateřina Biolková, koordinátorka pomoci ACHO na Ukrajině. „Za poslední rok Charita na Ukrajině úžasně vyrostla tak, že dnes dokáže uspokojovat potřeby osob v nouzi. Tím, že Charity pomáhají, se z potřebných nestávají zoufalí lidé, kteří se uchylují k zoufalým činům. Potřebnost pomoci je vysoká a to, že ji Charity dokáží poskytovat, má přímý vliv i na snižování kriminality a jiných sociálních problémů v zemi. Pokud někdy byla potřeba systémově podpořit neziskové organizace, tak je to nyní“, vysvětluje koordinátorka.

Ředitel ACHO se s paní Šojdrovou shoduje na prioritním úkolu a tím je zajistit systémovou finanční pomoc na české a evropské úrovni, dopravu a partnery, kteří budou chtít dále pomáhat. Jedním
z výsledků cesty je také poznatek, že Charity, obce i státní správa, se kterou na Ukrajině hovořili,
o tuto pomoc přímo požádají a spolupracovaly by na jejím zajištění.

Europoslankyně Šojdrová by chtěla pomoci se zajištěním letních táborů pro ukrajinské děti: „Spoléhám se na spolupráci s ACHO a ředitelem Václavem Keprtem a dalšími neziskovými organizacemi, které by se organizace táborů mohly ujmout. Důležité je zajistit prostředky pro výjezd dětí do zemí EU a také i pro letní tábory na území Ukrajiny. V bezpečné části Karpat“, sděluje Šojdrová. „Dalo by se využít toho, aby každý autobus, který pojede pro ukrajinské děti, s sebou vezl školní pomůcky, dětské oblečení a další vybavení, které potřebují.“

Pracovníci ACHO byli s Michaelou Šojdrovou na Ukrajině od neděle 23. dubna do pátku 28. dubna 2023. Navštívila přímo místa, kde jsou ubytovány děti i rodiny přesídlené z východu Ukrajiny na západ, několik dětských domovů, nemocnic, pobytových zařízení pro děti i jejich rodiny, chráněné dílny a školy. Proběhla i řada setkání se zástupci Charit, měst, neziskových organizací a sociálních služeb, se zástupci státní správy a řecko-katolické církve. Mezi navštívenými městy a obcemi byly Lvov, Lopatyn, Chmelnyckyj, Ternopil, Kolomyja, Bortnyky, Chodoriv a další.

Významná setkání realizovaná během cesty: starosta Lvova (Andrij Sadovyj), první místostarosta Lvova (Andrij Moskalenko), zástupce gubernátora Lvovské oblasti (Roman Shepelyak), starostové významných měst (působiště našich stálých partnerů) Ternopil (pan Serhiy Nadal) a Kolomyja (pan Bohdan Stanislavkij), metropolité ukrajinské řeckokatolické církve diecézí Ternopil (otec Vasyl Semenyuk) a Lvov (otec Igor Voznyak), generální konzul ČR ve Lvově (David Nový), konzul pan Vladimír Kadlec a dále ředitelé Charit Kolomyja (Serhyi Tryfjak), Ternopil (Roman Zahorodnyj) a Chmelnyckyj (Ivan Dankevych).

Leave a Comment