Na konci listopadu 2013 se ukrajinská vláda rozhodla pozastavit proces podpisu asociační smlouvy mezi Ukrajinou a Evropskou Unií. V několika městech, především na západě a v centrálních oblastech, to vyvolalo protesty obyvatelstva. Demonstrace ale nebyly příliš masové, protestů se zúčastnilo několik stovek až tisíc lidí, převážně studentů. Do konce měsíce protesty prakticky zanikly, i když na několika náměstích v největších městech Ukrajiny zůstávali lidé přes noc. Kolem čtvrté hodiny ráno v noci z 29. na 30. listopadu na hlavním náměstí v Kyjevě (Majdan Nezaležnosti) zasáhly zvláštní jednotky „Berkut“ proti stovce pokojně protestujících studentů. Většina aktivistů se ukryla v nedalekém klášteře.
Během následujících dnů propukly v Kyjevě masové protesty – podle tehdejších odhadů policie se v centru ukrajinské metropole shromáždilo kolem 600 tisíc protestujících. Jejich hlavním požadavkem bylo potrestání viníků nočního zásahu proti studentům. Dav lidí vtrhl na Majdan, kde postavil barikády a stany.
Situace se vyostřila v polovině ledna 2014. Dne 16. ledna ukrajinský parlament odhlasoval tzv. „diktátorské zákony“ a hned další den je ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podepsal. Tato legislativní iniciativa fakticky znamenala, že jakýkoli protest je v zemi protizákonný.
Následovaly srážky mezi policií a demonstranty. Potyčky vyvrcholily ve dnech 18.–20. února 2014. Vláda vyhlásila antiteroristickou operaci a ozbrojené složky zaútočily na protestující. Kromě „Berkutu“ byla prokázána i účast odstřelovačů. Počet obětí přesáhl stovku.
Krátce nato prezident Janukovyč uprchl do města Rostov na Donu na území Ruské federace. Parlament ústavní většinou odhlasoval sesazení Viktora Janukovyče z funkce prezidenta, prozatímní hlavou státu se stal opoziční politik Oleksandr Turčynov.
Události na Majdanu vyvolaly v zemi politickou krizi. Období turbulencí využilo na jaře 2014 Rusko k okupaci poloostrova Krym a k rozpoutání války v Donbasu na východě Ukrajiny. Proti kyjevské vládě bojují v regionu proruští separatisté. Boje si už vyžádaly na 10 000 obětí.
Válka na východě Ukrajiny pokračuje, byly podepsány minské protokoly, které měly zajistit vyřešení složité geopolitické situace, ale zatím se tak nestalo. Intenzita bojů se snížila, ale stále jsou běžnou součástí života řady Ukrajinců.