Ternopil – město rozkládající se na řece Seret v západní částí Ukrajiny. Žije zde téměř 220 000 obyvatel. Poprvé byl Ternopil zmíněn v roce 1540, kdy Zigismund I. Starý daroval krakovskému kastelánovi, velkému korunnímu hejtmanovi Janu Tarnowskému městské právo. Historikové se přou, zda od příjmení Tarnowského je odvozen název města Ternopil.

Ve městě se nachází Komsomolský rybník o rozloze 300 hektarů. Rybník byl také vybudován v 16. století.

Z dochovaných památek, které stojí za pozornost, je kostel Zmrtvýchvstání z 18. století a také místní zámek ze 16. století, přestavěn v 19. století.

 

PARTNER

Caritas Ternopil

HISTORIE NAŠÍ POMOCI

S Caritas Ternopil spolupracujeme od roku 2008. Investovali jsme do vytápění budovy, ve které Charita poskytuje péči o seniory a provozuje sociální jídelnu, zdravotní středisko a volnočasové aktivity. Podpořili jsme například projekty Moštárna nebo Art klub, který se zaměřuje na terapeutickou činnost s dětmi ze sociálně slabých rodin.

DALŠÍ PROJEKTY

  • finanční podpora na obnovení toalet a koupelen pro lidi bez domova v areálu Caritas Ternopil
  • Charita Ternopil má pomocnou farmu, kde pěstuje zeleninu a ovoce. V září roku 2008 Arcidiecézní charita Olomouc pomohla Ternopilským pořídit moštárnu. Od roku 2009 vyrábějí přírodní ovocné a zeleninové šťávy pro charitní jídelnu a další své sociální projekty. Až 1 000 litrů moštu z jablek, hrušek, dýní, mrkve a červené řepy přivážejí do jídelny, kde se stravují potřební využívající služby Charity Ternopil. Zpracovat zeleninu a ovoce mohou v moštárně i místní. Jejich peníze pomáhají zaplatit náklady na provoz moštárny a podporují i další projekty Charity Ternopil.
  • finanční podpora pro výstavbu skladu potravin pro potřeby charitativní jídelny. Vybudování skladu pro potraviny zvýšil dostupnost zásob produktů po celý rok pro potřeby charitativní jídelny (lidí, kteří jsou v obtížných životních podmínkách). Nový sklad bude mít celoroční provoz a poskytne možnost zrealizovat sociální projekt, konkrétně kurzy vaření
  • příspěvek na opravu topení v místech, kde probíhají sociální projekty
  • výroba PR materiálu: trička, hrníčky, magnety s logem organizace Caritas Ternopil
  • projekt „Art klub“ zaměřený na terapeutickou činnost s dětmi ze sociálně slabých rodin a získávání finančních prostředků
  • podpora dětského domova v Ternopilu včetně otevření zahrady, kde pro domov pěstují plodiny
  • tři osobní počítače do výuky práce s počítačem a pro administrativní účely, jednorázové  pleny  pro  děti,  oblečení…